V článku se dozvíte skvělý tip na výlet s dětmi. Pro děti perfektní trasa s příjemnnými zastávkami, vhodná i pro turistiku s kočárkem nebo na kole a to vše v kolorytu nádherné horské přírody a koryta Bílého Labe.
5 minuty čtení a jdete chystat výletní svačinky!
Začátkem prázdnin jsme se vydali na pár dnů do hor, které miluji. Konečně se mi splnil sen a byla jsem u pramene řeky Labe – ano, je to možné, ještě jsem ho neviděla! Ovšem okolí Špindlerova Mlýna skrývá mnohem více nádherných příležitostí k vycházce než jen notoricky známý pramen Labe…
Pokud vyrážíte ven do hor s dětmi, možná upřednostňujete promyšlenou a dobře naplánovanou trasu a také trasu vhodnou pro vyžití dětí a sjízdnou pro kočárek. Trasa podél Bílého Labe je v tomto směru úplně luxusní, a proto jsem se rozhodla ji pro vás podrobně popsat. Věřím, že vás nalákám 🙂
Začátek našeho výletu závisí na tom, zda ve Špindlu budete ubytovaní nebo nikoliv. Pokud budete ve Špindlerově Mlýně trávit dovolenou, budete vyrážet z místa vašeho ubytování. V případě, že chcete vyrazit jen na jednodenní výlet, mám pro vás dobrou zprávu – parkování je zde možné, cena příznivá, viz obrázek. Hned z kraje města je objemné parkoviště, kde můžete parkovat celý den. Zaparkujete a platíte až při odjezdu, za využité hodiny, maximálně však 150 Kč.
Z parkoviště můžete vyrazit pěšky, ale cesta vede městem. K Bílému Labi je to ještě cca 2km mírně do kopce. My jsme proto zvolili cestu autobusem, který vás může přiblížit na zastávku Dívčí lávky, odkud už půjdete podél koryta řeky čistou přírodou.
Autobusy jezdí jen během dopoledne a není jich mnoho, je dobré si spoj vyhledat dopředu. Na obrázku vidíte zastávku Dívčí lávky, kde jsme vystupovali a rozcestník, kam všude se můžete vydat. Náš směr a cíl byla bouda Bílé Labe, trasa od zastávky cca 3 km.
Pokud jdete s dětmi, není marné, mít nějaký konkrétní cíl. Občerstvení a vidina nějakého nanuku nebo limonády je ideální 🙂 Hned na začátku cesty potkáte povzbuzující reklamu na boudu Bílé Labe, kde je za 3 km cíl vaší cesty. Informace o tom, co tam vše můžete najít, najdete níže v článku.
Trasa je přehledně značená, přečtete si konkrétní informace o některých místech.
Cesta je pro děti a hlavně kočárky více než vhodná. Jde o klasickou pohodlnou asfaltku, kterou však oživuje možnost na mnohých místech seběhnout ke korytu řeky, kolem kterého se vine. Výšlap tedy rozhodně není žádná asfaltová nuda!
Trasa dokonce patří mezi trasy projektu Krkonoše bez bariér, které jsou vhodné právě pro rodiče s kočárky, ale i například pro vozíčkáře, což je pecka!
Trasa podél řeky je nádherná, koryto řeky v mnoha místech volně přístupné. Předpokládám, že při jarním tání to bude ještě jiné, mnohem barvitější. V tento letní čas se ale na mnoha místech vykoupete, opálíte na placáku uprostřed vody, děti si pohrají s kameny v řece, zkrátka strávíte skvělý čas.
Nemyslete si, že ty 3 km zvládnete za hodku. Trasa je tak nádherná, že tam strávíte za příznivého počasí klidně polovinu dne 🙂
Výlet můžete pojmout i naučně a poučně. Cestou narazíte na rozlehlé hřiště, kde se můžete dozvědět mnohé zajímavosti. Uvidíte malé arboretum, hřbitov odpadků, mapy, interaktivní tabule a dokonce i přístřešek, kde můžete posvačit ve stínu nebo se ukrýt před dešťovou přeháňkou.
Jedním z nejkrásnějších míst je určitě dlouhý splav, na který vydržíte koukat celé minuty…
V cíli vás čeká bouda Bílé Labe, kde přichází občerstvovací pauza. Můžete si vybrat, zda vedle boudy na lavičkách nebo přímo na terase jejich hospody, případně pokud vás zastihne nečas přímo uvnitř.
Bouda Bílé Labe je rozcestník pro mnoho dalších vycházek, které už ale bezbariérové nebudou. Nicméně můžete si odtud odskočit třeba i na Sněžku!
Pro zajímavost přikládám i foto jídelního a nápojového lístku, abyste věděli, na co se můžete těšit. Dá se tam i celkem dobře naobědvat. My jsme zůstali u česnečky, piva a já zkusila i horkou medovinu.
I když se budete chtít od Bílé boudy vracet a nepůjdete dál do hor, stojí za to alespoň prozkoumat nejbližší okolí boudy. Hned pod je totiž soutok Bílého Labe s Čertovou strouhou a místo je to nádherné. Uvidíte dřevěný starý most a divoké peřeje obou horských bystřin. I pouhá návštěva rozviklaného mostu je pro děti nepochybně zážitek! Navíc místo je opatřeno informačními tabulemi, kde se opět něco zajímavého můžete dozvědět.
Cesta zpět po stejné trase je už pro vás známá. Uvidíte řeku z jiného úhlu a dorazíte opět na autobusovou zastávku Dívčí lávky. Tentokrát tam ale nenarazíte na autobus, protože v odpoledních hodinách bohužel nejezdí.
Prodloužíte si tedy vaši procházku dál, přejdete silnici a ocitnete se u řeky Labe a informační boudy KRNAPu, kde zahnete doleva a podél koryta řeky Labe dojdete až do Špindlerova Mlýna. Potom projdete městem až k vašemu ubytování nebo na parkoviště, které jsem zmíňovala v úvodu článku.
My jsme si cestou ještě užili kupón, který jsme dostali v místě našeho ubytování, v Alpském hotelu:
Kupón byl na kávu a zmrzlinový pohár zdarma v hotelu Tři růže v centru Špindlu, příjemně si odpočinuli a vydali se k našemu ubytování. Hotýlek doporučuji, kromě klasických horských pokojů s vlastní koupelnou tu máte k dispozici i welness a navíc máte šanci sehnat cenově výhodné pobyty i na slevových serverech.
Přeji vám, ať se výlet vydaří. Cesty s dětmi, kde se mohou setkat s živlem vody, jsou jedny z nejlepších. Děti se dobře baví, hrají si a skotačí a rozhodně se nenudí.
Mějte se parádně!
Za Učit nebo neučit
Stáňa