Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?
Co s nepotrebnymi hrackami ve vasi domacnosti
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.

 

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti dělat?

Kdo má nějaký ten pátek děti, téměř jistě už si takovou otázku položil. Příval hraček do vaší domácnosti totiž započne ještě dříve, než se vám vaše první dítko narodí. Rodina a přátelé vás v dobré víře zásobují hračkami, vy sami také máte chuť své dítě dostatečně zabavit a také vzdělávat. Vaše domácnost se pomalu plní, nakupujete další designové krabice v IKEA, dojde i na větší police a skříňky až si jednoho dne řeknete “A dost!”.

Ovšem co teď?

Kam s hračkami, které už ve vaší domácnosti nepotřebujete, děti z nich vyrostly nebo máte od stejného druhu to samé? Jasně, nabízí se klasické možnosti jako odevzdat je do nějaké sbírky potřebným nebo do sběrného kontejneru. Často nám ani nic jiného nezbývá, protože málokdy projeví o hračky zájem někdo z našich přátel nebo blízkých. Lze také využít i anonymní on-line bazary.

Proč se nám ale do podobných variant často nechce?

Sama mám s mužem 4 děti, už velké, odchované. U nás se hračky smrskly na pár kousků těch nejoblíbenějších, plných vzpomínek z dětství, schované v krabici pod postelí s vidinou, že možná, pokud si pořídí vlastní dítko, předají své hračky už jim. Ale moc dobře si pamatuji, když ještě naše poličky hračkami přetékaly, jak bylo obtížné je poslat dál.

  • Prvním krokem bylo dokázat hračky s dítětem protřídit tak, aby jejich odchod z domu byl v souladu i s ním.
  • Druhý krok byl, kam teď s nimi a zrovna výše zmíněné bezejmenné předání do anonymního kontejneru nám moc nevonělo.

 

Proto mě nadchl tento nápad…

Proto mě nadchla myšlenka Katky, která je zakladatelkou projektu Hraj si zas. Katka založila web, který není jen jednoduchým neosobním “bazarem”. Zakládala ho totiž s myšlenkou, že každá věc může začít někde jinde znovu svůj příběh. Že recyklace hraček a stojí za to pro obě strany procesu. Jednak pro ty, kteří si vytvoří místo ve svém domově pro něco jiné. Ale i pro ty, kteří si pečlivě vyberou raději hračku recyklovanou a znovu jí vzdechnou nový život, než aby nakoupili věc novou v obchodním centru.

Jak Katka na svém webu Hraj si zas píše, její e-shop je také připomínkou, že hraní je důležité pro děti ale i dospělé a proto má za cíl přispět k tomu, aby rodiče mohli dětem věnovat více času plného hry.

 

Co přesně můžete na webu Hraj si zas nabízet případně nakoupit?

Hračky, hry, knížky, dětské vybavení, doplňky menšího charakteru (vozítky, chůvičky, drobný nábytek…)

Pokud tedy máte doma nyní před vánoci chuť provětrat skříně, pojďte do toho s Katkou, navštivte její web Hraj si zas a nabídněte svoje přebytky z oblasti hraček a také dětských knih touto cestou. Stejně tak pokud naopak sháníte nějaký dárek pro svoje děti nebo děti vašich blízkých, mrkněte, zda na vás nevolá nějaká recyklovaná hračka 🙂

Níže ještě pár bodů, jak celý proces nabídky vašich hraček na webu Hraj si zas funguje:

  • Vyplníte formulář na webu s vašimi údaji a fotografiemi hraček, které chcete prodat.
  • Do 48 hodin vám přijde odpověď, zda jsou produkty přijaty.
  • Hračky zabalíle a odesíláte, pokud odešlete 3 a více kusů, neplatíš poštovné.
  • Produkty jsou vystavené po dobu 4 měsíců.
  • Peníze vám po prodeji dorazí na účet do 10. dne dalšího měsíce.
  • Neprodalo se? Nevadí! Vy už se o nic nestaráte, Katka odveze vaše hračky do charitního centra.

Více informací o Katce a jejím projektu Hraj si zas najdete na stejnojmenné webové stránce. Těším se na vaše zkušenosti s prodejem i nákupem, dejte vědět, jak se vám dařilo!

Příjemný úklid i nákup přeje

za Učit nebo neučit

Stáňa

Čtěte dál…

PODPŮRNÁ ONLINE SKUPINA PRO RODIČE

Nyní zvýhodněné členství!

Vstup možný do 30.6.2024

PRO VÍCE INFORMACÍ KLIKNĚTE ZDE

Stáňa Kratochvílová foto
Foto Stáňa Kratochvílová