Musím při zápisu do školy nahlásit zájem o domácí vzdělávání
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V BLOGu se dočtete, zda je nutné při zápisu do základního vzdělávání nahlásit váš zájem o individuální vzdělávání vašeho dítěte a případně kdy toto učinit musíte. Je možné se pro domácí školu rozhodnout i později?

3 minuty čtení a víte, kdy se rozhodnout

  • Musím mít školu vhodnou k domácímu vzdělávání vybranou již před zápisem?
  • Musím žádost o individuální vzdělávání přinést již k zápisu?
  • Kdy nejpozději musím žádost o IV podat?

Určitě není dobré odkládat tak důležité rozhodnutí, jako je volba školy pro vaše dítko, na poslední chvíli. Všichni se snažíme být včas připraveni, zjišťujeme si o potenciálních školách vše potřebné, ptáme se známých, příbuzných, chodíme se do škol podívat, čteme na inetrnetu vše možné i nemožné.

Ne vždy se ale zadaří najít to, co potřebujeme, včas. Škol, které mají s domácím vzděláváním zkušenosti, je stále ještě po málu a mají omezenou kapacitu. Pokud například čekáte, zda se vám uvolní koncem června odchodem některých dětí na IV v určité škole místo, musíte přesto splnit zákonnou povinnost rodiče a dítě do nějaké základní školy během dubna zapsat.

Není tedy povinností zákonného zástupce žádat o individuální vzdělávání dítěte přímo u zápisu do povinné školní docházky.
Povinností je pouze administrativní úkon zapsání dítěte do základního vzdělávání a to dokonce i bez přítomnosti dítěte
– viz BLOG Musí být vaše dítě osobně přítomno u zápisu?

A je tedy dobré vědět, jak už jsem psala i v BLOGu Musí dítě nastoupit do stejné školy kde bylo u zápisu?, že do září máte šanci své možnosti náležitě prozkoumat a podrobit kritickému výběru. A dokonce i v případě volby individuálního (domácího) vzdělávání, se o tuto možnost žádá v době od zapsání dítěte až do konce letních prázdnin.

Kdy tedy nejpozději podat žádost o individuální vzdělávání vašeho dítěte?
Až do 1. září můžete dle aktuální situace školu změnit, přestoupit do vámi vybrané školy a teprve tam zažádat o individuální vzdělávání.
V průběhu června nebo nejpozději koncem prázdnin je ale nezbytné žádost o IV podat tak, aby vaše vybraná škola zvládla vyřídit potřebná rozhodnutí do 1. září. a vaše dítko nemuselo v první školní den zasednout do lavic.

Nutno také dodat, že pro individuální vzdělávání starších dětí, které již denní docházku zahájili a chodí do vyšších tříd, se rodiče mohou rozhodnout kdykoliv v průběhu školního roku jakékoliv třídy.
Tento BLOG se věnoval především situaci, kterou řeší rodiče předškoláků, kteří nyní absolvují zápisy do povinné školní docházky a 1. září nastoupí do první třídy.
Více se dočtete v dalších článcích na webu Učit nebo neučit.

Zápisem do povinné školní docházky v průběhu měsíce dubna vaše šance se zodpovědně rozhodnout o tom, co bude s vaším dítkem v září, TEDY zdaleka nekončí.

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.