Jak se zbavit vší, jednoduše, rychle a levně
jak se zbavit vsi
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V BLOGu vás seznámím s jednoduchým, rychlým a levným řešením, jak se zbavit vší. Praktický návod krok za krokem, ověřený mnohaletou praxí u mých 4 dětí 🙂

8 minut čtení a za týden jste bez vší.

Tohle téma je snad stále aktuální.

Ať už máte děti ve škole nebo v domácím vzdělávání, většinou vás vši alespoň jednou neminou. A pokud máte doma mladou slečnu s předlouhými vlasy a ne chlapečka, kde je řešení pomocí strojku na vlasy jednoduché, bude vás následující BLOG určitě zajímat – mám pro vás skvělé řešení!

Sama jsem si se svými 4mi dětmi zažila anabázi vší několikrát a to hlavně v době, kdy chodily do klasické školy. Ale ani domoškolních dětí se toto téma zpravidla nevyhne. Nakoupili jsme mraky různých přípravků v lékárnách, ať už přírodních nebo více chemických. Společným jmenovatelem byla vždy na můj vkus vysoká cena. Zvlášť jsem se podivovala složení výrobku, který za tu cenu většinou obsahoval vodu a nějakou bylinu v malém procentu. Ceny v řádu stokorun lze vysvětlit snad jen využíváním rodičovského zoufalství ve prospěch byznysu.

Vrcholem našeho snažení byla příhoda s naší mladší dcerkou, která se aplikací čistě přírodního preparátu na její vlasy přiotrávila a noc prozvracela. 

Ano, samozřejmě jsem se snažila pídit po alternativních řešeních, receptech našich babiček, prošmejdila internet. Nakonec jsem se ale vždy dozvěděla, že našim rodičům polévali hlavu petrolejem a to už se teď tedy nedělá. Případně, že mám použít přípravek na psa, to prý zabírá…

Tak petrolej ani přípravek pro psa mě neuspokojil, hledám tedy dál…

Dodnes nechápu, jak je možné, že jsem na geniální řešení pomocí obyčejného oleje a octa nenarazila dřív a neušetřila si roky trápení.

Pravdou je, že toto řešení používáme už léta, minimálně 6 let a stále mám kolem sebe blízké kamarádky a známé, které toto řešení neznají. To je také důvod, proč BLOG píši. Původně jsem si totiž říkala, že budu nosit jen dříví do lesa. Na druhou stranu, i kdyby to zachránilo od stresu jednu rodinu, stojí to za napsání 🙂

Takže starý recept na zbavení se vší spočívá v chytré kombinaci oleje a octa a je následující:

Zbavení se živých vší:

Co potřebujeme:

 • Stolní nebo olivový olej
 • Igelit na zabalení hlavy
 • Gumička nebo plastová elektrikářská svorka
 • 2 ručníky
 • Šampon na vlasy

Na vlasy aplikujeme libovolný olej a to za studena, tak, jak ho vyndáme ze špajzu. Samozřejmě olivový olej vám hlavu možná i vyživí, my ale používáme klasický stolní, princip fungování je stejný. Jak jste už asi pochopili, použití oleje spočívá v tom, že vši se po jeho aplikaci ve vlasech udusí.

Aplikovat musíte olej skutečně velmi důsledně po celé hlavě a po celé délce vlasů. Doporučuji aplikovat olej nad vanou. Ve chvíli, kdy máte olej skutečně všude (většinou i po značné části koupelny :), zabalíme vlasy do igelitu, aby nám olej zbytečně nevytékal a igelit utáhneme gumičkou nebo plastovou elektrikářskou svorkou.

Celou hlavu ještě pro jistotu zabalíme do ručníku, kdyby nějaký olej z pod igelitu vytekl. A jdeme si pustit film 🙂 Tedy vlastně půlku filmu, protože hlavu budeme mít takto zabalenou v oleji cca 45 minut.

Po 45ti minutách jdeme zpět do koupelny, ručník i igelit sundáme, případně igelit rovnou vymyjeme pro další použití a hlavu omyjeme šamponem. Je fajn si případně dokoupit nějaký běžný šampon, spotřeba je veliká a je zbytečné používat pro smývání oleje nějaký váš oblíbený značkový.

Pokud vás zajímá skutečný stav počtu vší na hlavě dítěte, doporučujeme před oplachem oleje z vlasů vanu zazátkovat. Ve vodě potom snadno rozpoznáte, kolik vší jste ulovili. Za stejným účelem ještě ale prohlédněte igelit, který vám chránil hlavu při aplikaci oleje. Někdy se najdou vši i tam.

Zbavení se hnidů:

Co potřebujeme:

 • Ocet 
 • Hrnec a plotnu
 • Vodu 
 • Igelit na zabalení hlavy
 • Gumička nebo plastová elektrikářská svorka
 • 2 ručníky
 • Šampon na vlasy

Ocet ohřejeme v hrnci na takovou teplotu, aby nestudil na hlavě. 

Ocet je nutné naředit! Čím méně ho naředíme, tím více je účinný, nicméně naředění je nutné proto, aby nás na hlavě ocet nepopálil a zbytečně neštípal. Jak už tušíte, ocet dokáže obal hnidů porušit, hnidy tím umrtví a ony uschnou. Na vlasech tedy potom zůstávají,  ale jsou mrtvé a vysušené, některé i vypadají.

Po ohřátí octa poléváme nad vanou vlasy. Aplikace octa je podstatně horší než oleje. Od oleje máme možná půl koupelny mastné, ale ocet je nebezpečný v tom, aby se nám nedostal do očí. Je dobré proto dítěti dát do rukou další ručník, který si dá na obličej a oči. Po pečlivé aplikaci na všechny vlasy postupujeme jako u oleje – zabalíme hlavu vlasy do igelitu, zagumičkujeme a následně zabalíme ještě pro jistotu do ručníku.

Sledování filmu ale v tomto případě nedoporučuji, pouze, pokud ho máte na tabletu 🙂 Kniha je lepší, protože se u í dá ležet na zádech. Ocet je totiž nevyzpytatelný a může vám stéci do očí. Mnohem bezpečnější je, si lehnout na záda a číst  knihu nebo sledovat tablet vleže. 

Po 45ti minutách ocet smyjeme, půjde to podstatně lépe než olej 🙂 a je pro dnešek hotovo!

Obě kůry je dobré opakovat dle potřeby, tedy množství vší.

Já například během prvního dle aplikuji olej a ocet, zopakuji toto po dvou dnech a pokud je vše ok, nic dalšího nedělám. Pokud  je ale množství vší větší, opakovala bych vše třeba po třech dnech a ještě týdnu.

I přes velmi účinnou aplikaci výše zmíněných babských rad je dobré stále vlasy prohlížet a hnidy vybírat a kontrolovat, zda jsme byli v aplikaci úspěšní. Většinou tomu ale tak je 🙂 

Miluji tento způsob zbavení se vší, protože:

 • Nemusím čekat, až se ráno dostanu do lékárny. Olej a ocet je běžnou výbavou kuchyně, lze tedy zahájit protiútok okamžitě 🙂
 • Je to přírodní forma. Na rozdíl od chemických přípravků v lékárně, vím co aplikuji.
 • Je to levné. Cena tohoto řešení – olej a ocet, je bezkonkurenční, vší se zbavíte za 50 Kč!
 • Je to rychlé. Už prakticky po prvním použití jste z nejhoršího venku!
 • Je to jednoduché. Postup je zládnutelný a hlavně bezpečný, nic složitého, děti to zvládají a ještě si užijí filmy 🙂 

Tak fajn, je to vše a já se těším na vaše maily, jak jste vše zvládli, jak se vám tento postup osvědčil.

Jen mě mrzí, že si nevzpomínám, kde jsem ten návod našla… posílám tedy virtuální DÍK neznámému zdroji 🙂

Stáňa

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.