Jak naučit děti zacházet s penězi?
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V Tipu vám prozradím, jaký skvělý nástroj jsem objevila pro výuku finanční gramotnosti našich dětí. Ale pozor! Tentokrát nezůstane jen u této fráze, protože můj vlastní syn tento nástroj prozkoumal a důkladně prolustroval svýma 12ti letýma kritickýma očima a něco vám o tom napsal. Čtěte…a na konci objevíte i dárek v podobě výrazné slevy platné do 12. 12. 2018!

5 minut čtení a vaše peněženka začne tloustnout!

Výuková aplikace Znám peníze mě nadchla a to tak moc, že jsem se rozhodla podpořit její co největší rozšíření mezi děti a studenty. Věřím, že vašemu rozhodnutí, zda aplikaci svým dětem pořídit pomohou nejen následující řádky, ale také výrazná sleva, kterou se nám podařilo s jejich tvůrci pro naše čtenáře vyjednat!

Proč chci informace ohledně financí předat co nejširší veřejnosti a především dětem?

Finanční gramotnost” je fráze skloňovaná v našem vzdělávacím systému horem dolem. S mnoha úspěšnými počiny, jak děti naučit zacházet s penězi, jsem se ale ve školách bohužel nepotkala.

Základní problém vnímám v tom, že většina z generace současných učitelů, s pěnězi sama neumí zacházet. Nikdo je to jednoduše nenaučil. Jak potom mohou cokoliv o penězích naučit naše děti?

A jsem si vědoma, že my rodiče na tom nejsme s finanční gramotností o moc lépe. A proto jsem z aplikace “Znám peníze”, o které tu dnes budu hovořit, úplně nadšená a učím se spolu se svými dětmi!

Aplikaci Znám peníze vytvořili mladí nadšenci o generaci mladší než já, Matěj Michňák a Vítězslav Beneš. Ti mají k nastupující generaci našich dětí mnohem blíž než my a ví, jak jim informace z oblasti finanční gramotnosti podat jejich digitálním jazykem. A vytvořili tak skvělý nástroj – aplikaci, která je srozumitelná, má spád, snadno se ovládá a hlavně – je neuvěřitelně praktická!

Mě zkušební lekce nadchla a tak jsem mému dvanáctiletému synovi nechala vyzkoušet verzi plnou a čekala, jak aplikace Znám peníze uspěje v úhlu pohledu dospívajícího kluka.

A výsledek? Přečtěte si, co o výukové aplikaci napsal můj syn!

Jaká je aplikace Znám peníze očima 12ti letého kluka?

Příklady situací ze života z aplikace Znám peníze ukazují, co je na nás v obchodech a na internetu nastraženo a některé jsou fakt nečekané. Člověk si říká, proč mám přemýšlet nad tímhle a co to má společného s penězi a mojí peněženkou? Až za chvilku člověk zjistí o co jde, když dojde k nečekanému rozuzlení – a to je zábava!

Informace jdou hezky postupně, ne naráz, všemu se dá dobře rozumět, i když je mi teprve 12. V aplikaci nejsou napsané žádné romány, ale stručné a jasné texty.

Program Znám peníze je hezky přehledný, dobře se mi v něm orientuje.

Dobře se ovládá, velmi jednoduše.

V kurzu se dozvíte, jak se naučit neutrácet peníze a mít celkově víc peněz – což se teda fakt stalo. Dost mi to pomohlo a už nebývám na mizině s kapesným ani s penězi, které vydělám.
Myslím, že tohle užijí i dospělí.

Je skvělé, že do aplikace přidali i obchod a můžeš nakupovat virtuální věci jako deník a tužku, pití nutné na logické přemýšlení, kvalitní telefon a další věci, které ti pomáhají zůstat bystrý a dobře si organizovat život.

Líbí se mi, že v aplikaci je hodnocení, kolik jsem toho už zvládl a kolik mi zbývá. Jak na tom jsem s finanční gramotností.

V každé lekci je úkol. Jsou to dost užitečné a hlavně praktické úkoly – což píšu níže v odstavci o tom, co jsem si odnesl z kurzu do skutečného života.

Můžete si přidat i kamaráda a dívat se na jeho skóre, ovšem to jsem zatím nezkusil, protože žádné jiné blízké uživatele neznám. Potřebuji k tomu asi víc domácích školáků, kteří budou mít program doma 🙂

Co jsem začal z výukového programu používat ve skutečném životě?

Dívám se v obchodech, poznávám triky obchodníků – třeba níže zmíněnou “kotvu”. Jestli nevíte, co to je, potřebujete si koupit výukový program “Znám peníze”.

Systém 7+2+1 dělení peněz. Dělím si peníze podle určitého klíče, který jsem pochopil z výukového programu. Dobré je, že vám v kurzu nikdo neřekne, jak přesně si peníze uspořádat a konečná rozhodnutí jsou na vás. Jde o pochopení principu a vy si pak vytvoříte svůj konkrétní systém tak, aby se vám z peněženky peníze neztrácely, jako kdyby tam byla díra…
A mě to teda fakt funguje!
Jasně, že pořád přemýšlím, jestli takhle to je pro mě vyhovující a můžu systém třídění peněz kdykoliv změnit, ale už vím proč je to důležité mít na paměti.

Začal jsem dokonce vyrábět kasičky na peníze, aby třídění bylo přehledné a šetřím si na můj sen – playstation 4 🙂

Kromě toho jsem si založil deník na peníze, podle jednoho z úkolů v kurzu, abych si všechno ohledně peněz zapisoval a měl přehled. Všechny útraty mám teď pod kontrolou.

“Kotva” hned z úvodu kurzu je bezva a rád ji v obchodech hledám a už mě na ní většinou nenachytají!

Milí čtenáři,
aplikace Znám peníze je skvělým nástrojem, pokud chcete naučit svoje děti pracovat s penězi v těchto oblastech:
jak šetřit peníze a zbytečně o ně nepřicházet
na jakém principu funguje půjčování peněz
jak si vydělat více peněz
jak dobře peníze investovat
Dopřejte svým dětem lepší přehled o financích, než má současná generace dospělých a tak i méně stresu a více klidu na běžný život!
Prodejní formulář:
Výuková aplikace Znám peníze
Pro Učit nebo neučit sleva na aplikaci 200 Kč!


Využijte slevy, kterou se nám podařilo pro vás s tvůrci programu vyjednat a dejte dětem pod vánoční stromeček originální dárek, který jim usnadní budoucí život!
Díky aplikaci Znám peníze se lépe zorientují v současné finanční džungli!

Za Učit nebo neučit
Stáňa

Pokud řešíte akutní situaci nebo potřebujete podporu, rezervujte si své místo na online  konzultaci se mnou nebo se rovnou přidejte do celoroční podpůrné online skupiny pro rodiče, kde se budeme potkávat průběžně.

Přeji pohodový a kvalitně strávený čas s vašimi dětmi!
Za Učit nebo neučit
Stáňa

Konzultace na téma vzdělávání a domácí škola
Online podpůrná skupina pro rodiče (nejen) domácích školáků Děti třetího tisíciletí

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.

PODPŮRNÁ ONLINE SKUPINA PRO RODIČE

Prodej členství na školní rok 2024|25

Nyní v akci!

PRO VÍCE INFORMACÍ KLIKNĚTE ZDE

Stáňa Kratochvílová foto
Foto Stáňa Kratochvílová