Jak naučit děti zacházet s penězi?
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V Tipu vám prozradím, jaký skvělý nástroj jsem objevila pro výuku finanční gramotnosti našich dětí. Ale pozor! Tentokrát nezůstane jen u této fráze, protože můj vlastní syn tento nástroj prozkoumal a důkladně prolustroval svýma 12ti letýma kritickýma očima a něco vám o tom napsal. Čtěte…a na konci objevíte i dárek v podobě výrazné slevy platné do 12. 12. 2018!

5 minut čtení a vaše peněženka začne tloustnout!

Výuková aplikace Znám peníze mě nadchla a to tak moc, že jsem se rozhodla podpořit její co největší rozšíření mezi děti a studenty. Věřím, že vašemu rozhodnutí, zda aplikaci svým dětem pořídit pomohou nejen následující řádky, ale také výrazná sleva, kterou se nám podařilo s jejich tvůrci pro naše čtenáře vyjednat!

Proč chci informace ohledně financí předat co nejširší veřejnosti a především dětem?

Finanční gramotnost” je fráze skloňovaná v našem vzdělávacím systému horem dolem. S mnoha úspěšnými počiny, jak děti naučit zacházet s penězi, jsem se ale ve školách bohužel nepotkala.

Základní problém vnímám v tom, že většina z generace současných učitelů, s pěnězi sama neumí zacházet. Nikdo je to jednoduše nenaučil. Jak potom mohou cokoliv o penězích naučit naše děti?

A jsem si vědoma, že my rodiče na tom nejsme s finanční gramotností o moc lépe. A proto jsem z aplikace “Znám peníze”, o které tu dnes budu hovořit, úplně nadšená a učím se spolu se svými dětmi!

Aplikaci Znám peníze vytvořili mladí nadšenci o generaci mladší než já, Matěj Michňák a Vítězslav Beneš. Ti mají k nastupující generaci našich dětí mnohem blíž než my a ví, jak jim informace z oblasti finanční gramotnosti podat jejich digitálním jazykem. A vytvořili tak skvělý nástroj – aplikaci, která je srozumitelná, má spád, snadno se ovládá a hlavně – je neuvěřitelně praktická!

Mě zkušební lekce nadchla a tak jsem mému dvanáctiletému synovi nechala vyzkoušet verzi plnou a čekala, jak aplikace Znám peníze uspěje v úhlu pohledu dospívajícího kluka.

A výsledek? Přečtěte si, co o výukové aplikaci napsal můj syn!

Jaká je aplikace Znám peníze očima 12ti letého kluka?

Příklady situací ze života z aplikace Znám peníze ukazují, co je na nás v obchodech a na internetu nastraženo a některé jsou fakt nečekané. Člověk si říká, proč mám přemýšlet nad tímhle a co to má společného s penězi a mojí peněženkou? Až za chvilku člověk zjistí o co jde, když dojde k nečekanému rozuzlení – a to je zábava!

Informace jdou hezky postupně, ne naráz, všemu se dá dobře rozumět, i když je mi teprve 12. V aplikaci nejsou napsané žádné romány, ale stručné a jasné texty.

Program Znám peníze je hezky přehledný, dobře se mi v něm orientuje.

Dobře se ovládá, velmi jednoduše.

V kurzu se dozvíte, jak se naučit neutrácet peníze a mít celkově víc peněz – což se teda fakt stalo. Dost mi to pomohlo a už nebývám na mizině s kapesným ani s penězi, které vydělám.
Myslím, že tohle užijí i dospělí.

Je skvělé, že do aplikace přidali i obchod a můžeš nakupovat virtuální věci jako deník a tužku, pití nutné na logické přemýšlení, kvalitní telefon a další věci, které ti pomáhají zůstat bystrý a dobře si organizovat život.

Líbí se mi, že v aplikaci je hodnocení, kolik jsem toho už zvládl a kolik mi zbývá. Jak na tom jsem s finanční gramotností.

V každé lekci je úkol. Jsou to dost užitečné a hlavně praktické úkoly – což píšu níže v odstavci o tom, co jsem si odnesl z kurzu do skutečného života.

Můžete si přidat i kamaráda a dívat se na jeho skóre, ovšem to jsem zatím nezkusil, protože žádné jiné blízké uživatele neznám. Potřebuji k tomu asi víc domácích školáků, kteří budou mít program doma 🙂

Co jsem začal z výukového programu používat ve skutečném životě?

Dívám se v obchodech, poznávám triky obchodníků – třeba níže zmíněnou “kotvu”. Jestli nevíte, co to je, potřebujete si koupit výukový program “Znám peníze”.

Systém 7+2+1 dělení peněz. Dělím si peníze podle určitého klíče, který jsem pochopil z výukového programu. Dobré je, že vám v kurzu nikdo neřekne, jak přesně si peníze uspořádat a konečná rozhodnutí jsou na vás. Jde o pochopení principu a vy si pak vytvoříte svůj konkrétní systém tak, aby se vám z peněženky peníze neztrácely, jako kdyby tam byla díra…
A mě to teda fakt funguje!
Jasně, že pořád přemýšlím, jestli takhle to je pro mě vyhovující a můžu systém třídění peněz kdykoliv změnit, ale už vím proč je to důležité mít na paměti.

Začal jsem dokonce vyrábět kasičky na peníze, aby třídění bylo přehledné a šetřím si na můj sen – playstation 4 🙂

Kromě toho jsem si založil deník na peníze, podle jednoho z úkolů v kurzu, abych si všechno ohledně peněz zapisoval a měl přehled. Všechny útraty mám teď pod kontrolou.

“Kotva” hned z úvodu kurzu je bezva a rád ji v obchodech hledám a už mě na ní většinou nenachytají!

Milí čtenáři,
aplikace Znám peníze je skvělým nástrojem, pokud chcete naučit svoje děti pracovat s penězi v těchto oblastech:
jak šetřit peníze a zbytečně o ně nepřicházet
na jakém principu funguje půjčování peněz
jak si vydělat více peněz
jak dobře peníze investovat
Dopřejte svým dětem lepší přehled o financích, než má současná generace dospělých a tak i méně stresu a více klidu na běžný život!
Prodejní formulář:
Výuková aplikace Znám peníze
Pro Učit nebo neučit sleva na aplikaci 200 Kč!


Využijte slevy, kterou se nám podařilo pro vás s tvůrci programu vyjednat a dejte dětem pod vánoční stromeček originální dárek, který jim usnadní budoucí život!
Díky aplikaci Znám peníze se lépe zorientují v současné finanční džungli!

Za Učit nebo neučit
Stáňa

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.