Komunitní skupina nebo škola – co to přesně je?
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

V blogu si přečtete co přesně jsou tzv. Komunitní skupiny, co vám mohou nabídnout ohledně vzdělávání vašeho dítka a co vám naopak nabízet nesmí. 

Ve svojí praxi se dnes a denně setkávám s lidmi, kteří v otázce komunitních skupin tápou. A nejsou to zdaleka jen rodiče, kteří chtějí služby komunitní skupiny využít. Bohužel to jsou často právě jejich zakladatelé, kteří ve svých kompetencích tápou. 

Nedorozumění, která na sebe nenechají dlouho čekat a objevují se zpravidla až za chodu celé komunity, potom komplikují nejen její fungování, ale především vztahy všech zúčastněných. Pojďme tedy celou věc rozplést, je to totiž vše až banálně jednoduché.

1 Komunitní skupina ani škola neexistuje.

To je první absolutně klíčový fakt. A pokud se s ním smíříte, máte vyhráno.

Právně vzato, nic jako komunitní skupina v legislativě jednoduše nenajdete. Komunitní skupiny jsou zastřešovány buď zápisem jako spolek nebo jde o volné uskupení rodičů fungující na základě vzájemné dohody o pravidlech fungování, případně jde o soukromou podnikatelskou aktivitu. Co je ale důležité, v ani jedné z těchto variant nejde o oficiální organizaci, která by mohla poskytovat státem garantované vzdělávání a nést za něj zodpovědnost.

Názvů komunitních skupin může být nespočet (prosím názvy jsou smyšlené a nepoukazují na žádnou konkrétní skupinu ani školu!)

  • Komunitní skupina
  • Komunitní škola
  • Sdružená škola
  • Svobodná škola
  • Vědomá škola
  • Demokratická škola
  • Škola hrou
  • a mnoho dalších včetně konkrétních jmenných názvů

Přestože je název komunitní skupiny podobný reálným školám, právní relevanci vůči vzdělávání vašich dětí nemá žádnou, pokud není výslovně zapsaná v rejstříku Ministerstva školství – viz text níže. 

2 Komunitní skupina nebo komunitní škola NENÍ škola.

Ať už se děje za dveřmi vaší komunitní skupiny či školy cokoliv, její organizátoři za vzdělávání vašeho dítěte nezodpovídají. Škola je školou pouze pokud je v rejstříku MŠMT. Toto je pro rodiče, kteří služby takové skupiny využívat absolutně klíčové. Je to proto, že komunitní skupiny bývají zpravidla využívány rodiči jako doplněk k individuálnímu (domácímu) vzdělávání svých dětí a je potřeba chápat, že komunitní skupina za vzdělávání jejich dětí nezodpovídá a ani legislativně vzato nemůže. Za vzdělávání vždy ručí zákonný zástupce dítěte.

Škola zapsaná v rejstříku MŠMT může také vydávat oficiální vysvědčení. I kdyby vaše alternativní duše tvrdila, že vysvědčení vydané školou zapsanou v rejstříku MŠMT pro vás nemá význam, tak má. Oficiálně vydané vysvědčení je totiž váš důkaz o tom, že dítě plní povinnou školní docházku. Tedy i přesto, že dětem napíšete vlastní rukou neoficiální slovní hodnocení, je dobré si to oficiální vysvědčení ze školy, kde jste zapsáni, pečlivě uschovat do šuplíku. 

Při průzkumech skupin, které mají v názvu slovo “škola”, se vždy pečlivě informujte, zda jsou skutečně školou zapsanou v rejstříku MŠMT. A pokud ne, počítejte s tím, že taková organizace nenese žádné záruky za vzdělávání vašeho dítěte (viz další bod) přestože některé skupiny to o dokonce i tvrdí.

3 Komunitní skupina ani komunitní škola nezodpovídá za vzdělávání vašeho dítěte.

Děti, které takové skupiny navštěvují, jsou zpravidla zapsány na některou ze základních škol v rejstříku MŠMT v režimu Individuálního vzdělávání. Za vzdělávání dítěte zodpovídá ze zákona pouze a jen rodič, zákonný zástupce, který má právo si zvolit způsob, jakým bude plnit školní vzdělávací program školy, ve které je zapsán. 

Pokud rodič usoudí, že komunitní, sdružená, svobodná nebo jakákoliv jiná skupina v jeho dosahu, může tuto jeho zákonnou povinnost usnadnit či obohatit, může využít jejich služeb. 

Není ale možné dítě zapsat do takové komunitní skupiny v mylné domněnce, že taková skupina bude plnit vzdělávací povinnost za mě jako rodiče. Za plnění školního vzdělávacího plánu je vždy v takovém případě zodpovědný rodič dítěte.

Z toho logicky vyplývá, že nestačí mít dítě zapsané v komunitní skupině a nemít ho zapsané v nějaké škole zapsané v rejstříku MŠMT.  Jakkoliv skupina skvěle funguje, jakkoliv je finančně náročná, stále je to drsně řečeno pouze luxusní hlídání dětí s přidanou hodnotou socializace a vstřebávání nových poznatků pro vaše dítě kvalitním způsobem. Bez oficiální zápisu do povinné školní docházky se ale neobejdete, je nutné jej v každém případě absolvovat a jako rodič, zákonný zástupce za tuto skutečnost nesete zodpovědnost.  

4 Co se děje za dveřmi komunitní skupiny?

O tom, co se děje v klasických školách máme nějakou představu, i když často jen mlhavou. Komunitní skupiny jsou ale velmi specifické a různorodé. To jakým způsobem fungují je vždy odrazem lidí, kteří je utvářejí. To je na nich právě to krásné. Nelze však ale jejich fungování a práci s dětmi předpokládat, mění se v čase, mění se s lidmi, kteří skupinu organizují a s rodiči, kteří skupinou prochází. Ano, pokud někdo nabízí službu komunitní skupiny jako produkt, bývají pravidla více očekávatelná.  

Asi si říkáte, zda jsem takový blázen, abych si myslela, že zapíšete dítě do komunitní skupiny bez toho, abyste organizaci blíže prozkoumali. Ne, to si nemyslím. Ale občas ve své praxi vidím, že rodiče prozkoumají fungování před začátkem spolupráce, ovšem průběh jim už uniká. Často netuší přesně, co ve skupině děti dělají, co se učí, jaké mají výstupy z učiva. Přitom tyto tvoří část jejich podkladů k pololetnímu hodnocení a je škoda je nevyužít. 

Pokud vám jde jen o výše zmíněné luxusní hlídání dětí, je to cajk. Pokud ale chcete, aby dění v komunitní skupince bylo součástí vašeho portfolia k přezkoušení, je třeba věnovat dění ve skupince pozornost. Je třeba vědět, čím dítě prochází ve skupince a co ze ŠVP je třeba doplnit po vlastní – domácí ose. Nelze také na vedení skupinky – na učiteli nebo průvodci vyžadovat, aby ŠVP plnil. A už vůbec ne způsobem, jakým chcete vy. Vše je pouze a jen na vzájemné lidské ochotě a domluvě.

5 Druhy komunitních skupin

Je mnoho druhů komunitních skupin, žádné oficiální dělení. Charakter komunitní skupiny je dán vždy lidmi, kteří ji tvoří a dále je proměnný v čase.

Některé skupiny jsou velmi konstantní. To bývají většinou ty, které si založí jeden nebo více lidí, kteří mají jasnou vizi, kterou nabízí a o které se nediskutuje. Je daná a vy ji buď přijmete jako hotový produkt, nebo se poohlédnete jinde. Často to bývá podnikatelský počin, jak jsem již psala výše, ale nenechte se mýlit, není to byznys ke zbohatnutí. Tito lidé bývají fanoušci větší svobody ve vzdělávání, často pedagogové, kteří již nechtěli učit klasicky v klasické škole. 

Oproti tomu skupiny vzniklé primárně na vztazích jednotlivých rodin, které mají podobný způsob života nebo podobnou životní filosofii a chtějí pro své děti něco specifického, jsou mnohem dynamičtější. Skupina založená na vztazích má veliký potenciál a je s ní krásná práce. Každá rodina v komunitě má na ni vliv. Každý pohyb lidí směrem ven z komunity i dovnitř, znamená nové ladění celku. Je to veliká práce, ale výsledky jistě stojí za to.

Skupiny mohou být ryze školní, nebo naopak založené na svobodném vzdělávání, s alternativním přístupem. Mohou být v klasické budově nebo vzniklé na základě lesních školek a působit během vyučování v přírodě, jurtě nebo srubu. Mohou mít smíšené kolektivy různě starých dětí, nebo být rozdělené do skupin dle věku. Mohou být s každodenní docházkou, nebo 4 denní, 3 denní nebo skupina nechá úplně na vás, kdy dítě přivedete. Mohou pracovat po jednotlivých předmětech, nebo v projektech, nebo mít základ učení v exkurzích a společných zážitcíc

 

Shrnutí tématu komunitních skupin:

Komunitní skupina není oficiální škola, která slouží ke vzdělávání vašeho dítěte, z právního hlediska za vzdělání vašeho dítěte nemůže nést zodpovědnost.  Je to skupina lidí, kterou zpravidla spojuje zájem o alternativní vzdělávání nebo o vzdělávání odlišné od klasické nabídky stávajících škol v okolí. 

Komunitní skupina vám za smluvených podmínek pohlídá vaše dítě a to s tím bonusem, že se v takové skupině bude dítě socializovat a dokonce i často kvalitně vzdělávat. To vše zpravidla velmi individuálně a v čase proměnlivým způsobem.

Přesto, že vaše dítě navštěvuje komunitní skupinu, vy jako rodič zodpovídáte plně za jeho vzdělávání, za plnění ŠVP školy, kde jste zapsaní k individuálnímu vzdělávání a tato škola vám také vydává vysvědčení na základě pololetního přezkoušení.

Pokud řešíte akutní situaci nebo potřebujete podporu, rezervujte si své místo na online  konzultaci se mnou nebo se rovnou přidejte do celoroční podpůrné online skupiny pro rodiče, kde se budeme potkávat průběžně.

Za Učit nebo neučit
Stáňa

Konzultace na téma vzdělávání a domácí škola
Online podpůrná skupina pro rodiče (nejen) domácích školáků Děti třetího tisíciletí

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.

VELIKONOČNÍ KALENDÁŘ

NA DOMA PRO RODIČE I DO TŘÍDY PRO PEDAGOGY

PRODEJ:

do neděle 30.3.2025

STARTUJEME JIŽ:

31.3.2025

VÍCE INFORMACÍ ZDE