Tohle není matika!
Stáňa Kratochvílová

Stáňa Kratochvílová

současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu přes 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Je zvláštní, že tak krásnou a zábavnou věc, jako je geometrie, téměř většině dětí škola zprotiví. Kladu si otázku čím to je. Ale nejspíš tím, že hned od začátku si namísto hraní děti osvojují názvy a terminologii, která je spolehlivě schladí. 

“Toto je bod Cééé a tady kružnice káááá, narýsujte obdélník AaaBééCéééDééé…..”

Asi proto má kniha, kterou mám moc ráda, příznačný název – “Tohle není matika” aby snad nedošlo u dětí k mýlce 🙂

Knihu nemá smysl moc představovat, je potřeba ji prostě vyzkoušet. Vyfotila jsem vám pár obrázků a ukázek pro vaši lepší představu. Ale zaručuji vám, že koupí neprohloupíte. Hlavně nezapomeňte rovnou s knihou koupit dětem pořádné pravítko a kružítko. Nesahejte, prosím, po těch nejlevnějších kružítkách, často nedrží utažená a děti potom práce s nimi rozčiluje.

Jen upozorňuji – nakupte všechno raději víckrát. Celkem jistě totiž nevydržíte a budete vzápětí kreslit s dětmi. Veškeré návody jsou totiž nadmíru lákavé, jsou k použití pro předškoláky, školáky i dospělé a nemá smysl kazit si náladu hádkou mezi dětmi o kružítko 🙂

Co přesně v knize najdete?

  1. Především chuť se vůbec geometrií zabývat a pocit, že geometrie je krásná a plná vzorů. To je skutečná “geometrie” – nikoliv jen trojúhelník ABC ale třeba rovnou celý “květ života”.
  2. Hned v úvodu jednoduchý popis nástrojů, které budete používat a návod jak je používat – netvrdím, že to děti bude zajímat 🙂
  3. Hlavní část knihy tvoří návody na tvorbu vzoru a obrazců včetně jejich pojmenování, což ale není stěžejní. Klíčová je právě tvorba samotná. Lze kreslit přímo do knihy, kde je připraven začátek obrazce a dítě tak může jednoduše samostatně prostudovat dle připraveného návodu. My osobně ale nejen kreslíme přímo do knihy, některé oblíbené obrazce si kopírujeme a kreslíme znovu a znovu a znovu ….. 🙂
  4. Na konci knihy nechybí slovníček – tak ten ještě moje děti určitě nečetly 😀 a také pár prázdných, tedy skoro prázdných stránek s předkreslenými rastry pro vlastní tvorbu.

Pokud klidknete na odkaz níže, můžete do knihy nahlédnout:

Dokonce jsme nedaávno zjistili, že existuje další podobné dílko s lákavým názvem Tohle není věda!

Užívejte si čas s vašimi dětmi! 

Stáňa

P.S. A kdo nemá dost, vygůglete si rovnou ještě knihu Posvátná geometrie – takový další level 🙂

Čtěte dál…

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

Co s nepotřebnými hračkami ve vaší domácnosti?

V článku se dozvíte, jaká jsou úskalí v třídění hraček a jejich odchodu z původního domova a zda existuje smysluplná možnost, kam skutečně s nimi tak, aby to všem zúčastněným dávalo smysl. Tip, který se vám bude hodit nejen na udržitelnost vaší domácnost v oblasti hromadění věcí, ale také před Vánoci, kdy naopak nějakou tu hračku rádi koupíme za dobrý peníz.