Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Stáňa

ilustrační - přebal knihy Toto není matika!

Je zvláštní, že tak krásnou a zábavnou věc, jako je geometrie, téměř většině dětí škola zprotiví. Kladu si otázku čím to je. Ale nejspíš tím, že hned od začátku si namísto hraní děti osvojují názvy a terminologii, která je spolehlivě schladí. 

“Toto je bod Cééé a tady kružnice káááá, narýsujte obdélník AaaBééCéééDééé…..”

Asi proto má kniha, kterou mám moc ráda, příznačný název - “Tohle není matika” aby snad nedošlo u dětí k mýlce :)

 

 

 

ilustrační - Tohle není matika - ukázka z knížky 1

Knihu nemá smysl moc představovat, je potřeba ji prostě vyzkoušet. Vyfotila jsem vám pár obrázků a ukázek pro vaši lepší představu. Ale zaručuji vám, že koupí neprohloupíte. Hlavně nezapomeňte rovnou s knihou koupit dětem pořádné pravítko a kružítko. Nesahejte, prosím, po těch nejlevnějších kružítkách, často nedrží utažená a děti potom práce s nimi rozčiluje.

ilustrační - Tohle není matika - ukázka z knížky 2

Jen upozorňuji - nakupte všechno raději víckrát. Celkem jistě totiž nevydržíte a budete vzápětí kreslit s dětmi. Veškeré návody jsou totiž nadmíru lákavé, jsou k použití pro předškoláky, školáky i dospělé a nemá smysl kazit si náladu hádkou mezi dětmi o kružítko :)

ilustrační - Tohle není matika - ukázka z knížky 3

Co přesně v knize najdete?

  1. Především chuť se vůbec geometrií zabývat a pocit, že geometrie je krásná a plná vzorů. To je skutečná “geometrie” - nikoliv jen trojúhelník ABC ale třeba rovnou celý “květ života”.
  2. Hned v úvodu jednoduchý popis nástrojů, které budete používat a návod jak je používat - netvrdím, že to děti bude zajímat :)
  3. Hlavní část knihy tvoří návody na tvorbu vzoru a obrazců včetně jejich pojmenování, což ale není stěžejní. Klíčová je právě tvorba samotná. Lze kreslit přímo do knihy, kde je připraven začátek obrazce a dítě tak může jednoduše samostatně prostudovat dle připraveného návodu. My osobně ale nejen kreslíme přímo do knihy, některé oblíbené obrazce si kopírujeme a kreslíme znovu a znovu a znovu ….. :)
  4. Na konci knihy nechybí slovníček - tak ten ještě moje děti určitě nečetly :D a také pár prázdných, tedy skoro prázdných stránek s předkreslenými rastry pro vlastní tvorbu.

Pokud klidknete na odkaz níže, můžete do knihy nahlédnout:

Dokonce jsme nedaávno zjistili, že existuje další podobné dílko s lákavým názvem Tohle není věda!

Užívejte si čas s vašimi dětmi! 

Stáňa

P.S. A kdo nemá dost, vygůglete si rovnou ještě knihu Posvátná geometrie - takový další level :)