Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Monitor polepený štítky

Tento TIP je o aplikaci Trello. Vzdělávání dětí doma klade totiž nároky nejen na organizaci výuky, ale i domácnosti a dalších aktivit všech členů rodiny. A proč k tomuto nevyužít moderní free technologie.

Proč používat Trello

Používáte k organizaci své práce nalepovací lístečky a máte jimi oblepený monitor, nebo ledničku? Také mě takováto organizace práce vyhovuje, ale má pro mne určité limity (málo místa na okraji monitoru, málo barev lístečků, nemožnost sdílet jeden lístek s kolegy). 

Proto mě mile překvapila aplikace, která tento způsob práce podporuje a co víc, která ho posouvá na úplně jinou úroveň.

Jedná se o aplikaci Trello, která je kromě již zmíněných výhod také zdarma, přehledná, intuitivní, podporuje práci v týmu, je dostupná z internetového prohlížeče a existuje i jako aplikace na platformy Android i iPhone.

Registrace

Po registraci budete vyzváni, abyste si svou e-mailovou adresu potvrdili v e-mailu. Pak již přihlášení a práci s Trellem nic nebrání.

Myslím, že víc už bych psát nemusel, protože stačí si otevřít stránku trello.com, zaregistrovat se a na zbytek už přijdete sami.

Přesto si dovolím upozornit na některé vychytávky. Zaregistrujte se, přihlaste se do Trella a vyzkoušejte si následující tipy.

Nástěnky

Hlavní a největší částí aplikace jsou takzvané nástěnky. Jedná se o malé obdélníčky vyskládané na hlavní straně vašeho účtu. Nástěnky si můžete snadno přidávat, stačí jen napsat její jméno. Můžete si ji nazvat třeba “Víkendový nákup”, “Příprava na dovolenou”, nebo “Eliška první třída”.

Můžete si vytvořit více nástěnek k jednomu tématu a to tak, že založíte nový tým.

Nástěnku si můžete také označit jako důležitou (pomocí hvězdičky v pravém horním rohu obdélníčku, když nad něj najedete myší) a ta se vám potom bude zobrazovat v horní části pracovní plochy.

Nástěnky na hlavní straně

Karty

Když vstoupíte do některé nástěnky, naleznete zde sloupečky a obdélníčky, symbolizující malé nalepovací lístečky (které tak rádi používáte :-)), které se nazývají karty. 

Sloupce i karty můžete jednoduše přidávat. Co je ale skvělé, již hotové karty můžete, chycením myši, přesouvat. Můžete tak mít v prvním sloupečku seznam úkolů, které vás čekají, druhý prázdný sloupec můžete nazvat třeba “Dělá se na tom” a poslední “Hotovo”. Přehazováním karet mezi sloupečky si tak děláte přehled nad tím, jak vaše činnost postupuje. Fantazii se pochopitelně meze nekladou.

Do karty nemusíte psát pouze text. Můžete si tam přetáhnout soubor s obrázkem, video soubor, nebo třeba i soubor ve formátu Wordu.

Sloupečky s kartami

Detail karty

Každou kartu je možné si rozkliknout a využít možností, které karta nabízí.

V kartě můžete vytvářet komentáře a pokud máte kartu s někým sdílenou, můžete k tématu karty vést rozhovor.

Kartě můžete přiřadit barevný štítek a následně pak pomocí štítku karty filtrovat, nebo si kartu rozdělit na podúkoly pomocí tlačítka Seznam.

Detail karty

Nabídka

Po pravé straně celé aplikace najdete nabídku, která se dá skrýt. Za nejsilnější nástroj této nabídky považuji část Záznam aktivit. Tu oceníte ve chvíli, kdy nad jednou nástěnkou pracuje více lidí. Záznam aktivit totiž zaznamenává veškeré činnosti, které se na nástěnce staly. Když k nástěnce přijdete, nemusíte vzpomínat, jak vypadala před tím, než na ní začali pracovat vaši kolegové, ale podíváte se do záznamu aktivit na to, co se na nástěnce dělo. 

Dále můžete celé nástěnce přiřadit barvu v položce Změnit pozadí a odlišit ji tak od ostatních nástěnek na hlavní straně vašeho účtu.

Každé kartě také můžete přidat nálepky - malé obrázky, které vám pomohou karty ještě více zpřehlednit.

A velice užitečným nástrojem v nabídce je možnost přizvat na nástěnku spolupracovníky. Stačí zmáčknout tlačítko Přidat členy a vyplnit jejich e-mailové adresy. Pokud je kolega už v Trellu registrován, můžete ho k nástěnce přidat. Pokud registrován není, zašle se mu e-mail, že s ním chcete spolupracovat.

Nabídka nástěnky

Sdílení

Silnou stránkou Trella je možnost sdílet nástěnky mezi kolegy vašeho týmu, nebo členy rodiny. Jak nástěnku nasdílet jsem vám popsal v předchozí kapitole. Největší výhodu vidím v tom, že perfektní přehled o postupu má celý tým.

Druhou možností sdílení je sdílení nástěnek mezi různými zařízeními jednoho uživatele. Nástěnku si můžete vytvořit v teple domova na velké obrazovce vašeho počítače. Potom ale pojedete v městské hromadné dopravě a vzpomenete si na něco, co jste na nástěnku zapomněli dát. Pokud vlastníte chytrý mobil, můžete si do něho nainstalovat aplikaci Trello. Kdykoliv pak lze svou nástěnku otevřít a nápad zaznamenat. Pozor, funguje to i tehdy, když nejste připojeni k internetu. Změnu sice uděláte pouze v mobilním zařízení, ale ve chvíli, kdy se vaše zařízení opět připojí k internetu, se vše zesynchronizuje.

Stáhněte si aplikaci Trello pro Android, nebo Trello pro iPhone.

Obrazovka Trella v Androidu

Přeji vám, ať vám aplikace Trello dobře slouží a pomůže vám lépe organizovat vaše projekty.

Lukáš