Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Obal knihy Čmárací kniha

V BLOGu se seznámíte s Čmárací knihou a světe div se nadějným umělcem se stane i beznadějný případ!

6 minut čtení a začnte hledat pastelky:)

Čmárací kniha pro nadějné umělce aneb dokresli, dotvoř, fantazíruj

Skupina autorů  www.laborproben.de

Nakladatelství Fragment

Čmárací knihu můžete zakoupit například v knihkupectví Martinus.

Čmárací knihu pro nadějné umělce jsem objevila nedávno, ale rozhodně bych si ji přála mít už jako dítě. Vždycky jsem ráda kreslila, jen tak, ale často mi chyběla inspirace a trochu návod, jak na to. 

Čmárací kniha je plná nápadů na kreslení a pobízí fantazii člověka k vymýšlení zábavných, legračních až velmi bláznivých kreseb a ilustrací. Píšu schválně člověka, ne dítěte, protože mě baví velmi i jako dospělou osobu. Doporučena je sice dětem od 6 let věku, ale najdete tam aktivity, které zvládne i čtyř- až pětileté dítě. Snad si tam najdou své i dospívající a rozhodně se s ní pobaví dospěláci, buď tvorbou svou či svých dětí.

Ukázka pro menší umělce – Všichni zajíci mají uši, ale Ferda je má nejdelší; Moje nejoblíbenější pizza

ilustrační - ukázka z knihy

ilustrační - ukázka z knihy

Každá dvoustrana v knize nabízí částečně předkreslený obrázek a inspirativní větu, hlášku. Ponechává poměrně velký prostor pro vlastní tvorbu a fantazii a doslova vás vybízí k tomu, abyste popadli tužku, pero, pastelku či fixy a pustili se do „řádění“. Téměř při každém otočení strany se pobavíte. Buď samotným námětem anebo obrázky, které vám okamžitě začnou naskakovat v hlavě.

„Co asi způsobilo panu N. takové bolesti břicha?“

ilustrační - ukázka z knihy

„Jeskyní obři jsou velmi tlustí a mají jenom jedno zelené oko. Stromoví skřítkové jsou oproti tomu docela křehcí, malí a žluťoučcí.“

ilustrační - ukázka z knihy

„Superhrdinové potřebují superpřevleky. Supernutně!“

ilustrační - ukázka z knihy

TIP, jak knihu využívat č. 1. Personifikovaná kniha pro každého umělce zvlášť: 

Na začátku knihy jsou dvě dvoustrany, které slouží k „vyprofilování“ autora (kdo je, čím chce být, co má rád atd.). Umělec může knihu postupně dotvářet a sledovat svůj vývoj ;-)

Nevýhoda: Málokoho asi zaujme 100% nápadů, některé strany zůstanou možná bez zájmu. Ale proč ne ;-)

TIP, jak knihu využívat č. 2. Rodinná kniha: 

Většinou se v rodině nacházejí osoby různého věku a různého pohlaví, každý s jiným zaměřením, a tak se může kniha těšit pestrému využití. Každý si tam najde to své a společné dílo bude mít jedinečnou hodnotu.

Nevýhoda: Může se stát, že se umělci budou hádat, kdo, kdy a který obrázek bude dokreslovat. Ale týmová spolupráce, umění vyjednávat, nehodnotit a společně se pobavit to vyřeší a patří k silným stránkám domškoláků ;-)

TIP, jak knihu využívat č. 3. Kopírování: 

Pro skupiny či rodiny, kde se nedočkaví členové nemohou dohodnout, kdo bude kreslit dřív :-D je dobrou variantou požadovanou dvoustranu okopírovat.

Nevýhoda: Ne každý má doma kopírku, natož na formát A3. A pozor na autorská práva, samozřejmě ;-)

Skupina devíti ilustrátorů z německého atelieru Labor vytvořila opravdu jedinečnou čmárací knihu, u které se nenudí ani děti ani dospělí!

Radost z kreslení vám přeje

Katka