Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Marta Bačovská
...
Ráda se učím a poznávám nové věci, jsem ráda ve společnosti dětí i dospělých. Mám to tak asi od dětství, vždy jsem s rodiči ráda cestovala, i když to bylo třeba pod stan a jen pár kilometrů od domova. Listování v katalozích se mi stalo i zaměstnáním. Zpětně hodnotím tehdejší získávání zkušeností formou průvodcovských služeb na poznávacích zájezdech jako nejlepší pedagogickou praxi.

Marta s dcerou NelouO neustálý posun a rozšiřování obzorů se stará můj manžel Martin a naše dvě dcery. Oba porody změnily můj vztah k dětem a začala jsem se postupně s dorůstáním svých dcer věnovat dalším a dalším činnostem.

V místě, kde žiji jsme se podílela na činnosti MC, zakládala a vedla miniškolku, vedla cvičení rodičů s dětmi, plavání pro děti, stále vedu různé kroužky pro děti mladšího školního věku, ale také vymýšlím choreografie na plesová vystoupení pro dospělé na místní maškarní plesy nebo peču dorty. ;o)

Stále jezdíme na různé pobyty pro rodiče s dětmi zaměřené na plavání, cvičení, lyžování, dětské tábory. Na těchto akcích se starám o program pro děti předškolního a mladšího školního věku.

V rámci naší domácí školy se učíme všichni. Manžel vystudoval několik kurzů a škol v oblasti alternativní medicíny, já jsem vystudovala vysokou školu. Dcery absolvovaly několik ročníků povinné školní docházky formou individuálního vzdělávání. Učíme se jeden od druhého třídit odpad, zdravěji jíst, hrát na klavír, zahradničit, tančit, programovat a taky číst a psát, ale hlavně se dívat a poznávat.

Kromě své rodiny a cestování mám ráda tanec, francouzské šansony, Hercula Poirota a kvalitní čokoládu a pralinky. ;o)

Více o Martě:

Kromě řady metodických akreditovaných i neakreditovaných kurzů jsem absolvovala i formální vzdělání v pedagogice a to zcela dobrovolně a v době velmi nedávné, což celou naší rodinu stálo nemalé úsilí, ale nepopírám i získání jistého většího nadhledu a širších souvislostí. ;o)

2014 - 2016 Pedagogika předškolního věku - magisterský studijní program, PdF UHK

2011 - 2014 Předškolní a mimoškolní pedagogika - bakalářský studijní program, PdF MU

2010 - 2011 Jednotlivá maturitní zkouška - předškolní a mimoškolní pedagogika

2007   Instruktor pro pohybový, sociální a psychický rozvoj kojenců, batolat a dětí předškolního věku

1997 - 2000 Diplomovaný specialista v oboru zahraniční obchod

1993 - 1997 Střední odborné vzdělání - zahraniční obchod

Od roku 2009 se aktivně zajímám o domácí vzdělávání, což je pro mě opět obrovský zdroj inspirace. Kromě přátel a podpory jsem v rámci Asociace domácího vzdělávání našla také své další uplatnění a jsem již několik let konzultantkou pro rodiny, které vzdělávají své děti doma a působím v různé míře při několika školách převážně v Jihomoravském kraji.