Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Kristýna Kuhnová
...
Jmenuji se Kristýna a pocházím z rodiny, ve které se to učitelskou profesí jenom hemží. Je evidentní, že tato rodinná diagnóza postihla i mě :).

Kristyna KuhnPo maturitě na všeobecném gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem jsem se ale rozhodla jít proti tomuto předurčení. Vystudovala jsem dva obory - historii a ochranu hmotných památek na Univerzitě v Pardubicích a ve studiu historie jsem pokračovala i v magisterském studiu v Olomouci. Tam jsem si k tomu přidala ještě studium pedagogického minima. Magisterský diplom jsem si ale v Olomouci nepřevzala, mnohaleté studium historie mi přerostlo přes hlavu a já věděla, že tudy má cesta nevede.

Brzy poté jsem začala pracovat v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem, kde jsem mimo jiné zastávala funkci muzejního pedagoga. Tato pracovní náplň mě velmi bavila – vymýšlet pracovní listy, projekty a výukové programy tak, aby se děti do výstavy zapojily s chutí – to byl můj cíl. A troufám si tvrdit, že se mi to dařilo. V té době jsem také dodělala magisterské studium v oboru speciální pedagogika.

Mé dosavadní pedagogické zkušenosti pochází mimo klasické školní instituce. Kromě již zmíněné práce v muzeu bych ráda uvedla lesní školku, na jejímž chodu jsem se podílela, jezdila jsem jako vedoucí na letní tábory, organizovala a realizovala jsem letní zájezdy pro děti k moři a pracovala jsem při domě děti a mládeže.

V roce 2015 jsem poznala svého životního partnera, přestěhovala se do Prahy a stala se mámou. Mateřství mě zaměstnává na full time, ale i přesto nedokážu být „jen“ na mateřské.
Vrátila jsem se ke kreativní činnosti a vymýšlím různé online pracovní listy, obrázky, aktivity – nazvěte to, jak chcete – pro děti. Pronikám do světa online marketingu, poznávám sílu sociálních sítí, a ačkoliv je to občas trochu divočina v kombinaci s dvouletým dítětem za krkem, neměnila bych. A jsem moc vděčná projektu Učit nebo neučit, že se můžu na jeho půdě realizovat.