Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

Šárka Kučerová
...
Máma tří dětí, která si místo pedagogiky, kterou vystudovala, raději užívá život se svými dětmi doma v rámci individuálního vzdělávání a kromě mnoha dalších aktivit doprovází jako dula ženy počátky mateřství.

Jsem ženou svému muži a mámou třem našim dětem, trochu taky zpěvačkou, zahradnicí, kuchařkou, učitelkou, tvořitelkou a malou holkou, co ráda chodí bosa… Mám ráda domácí chleba, naši zahradu a na ní vše, co voní, kvete a chutná, taky hory, řeku, louky a les.

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, magisterský obor Matematika a pedagogika. Už na škole jsem hledala cesty, jak komunikovat s dětmi jinak než autoritativně a zajímala jsem se o různé alternativní směry. Na fakultě jsem se také poprvé potkala s pojmem „domácí škola“. Po narození mých vlastních dětí jsem se rozhodla změnit profesi a úplně odejít ze školství. Prošla jsem tříletým výcvikem pro duly a začala se věnovat podpoře žen v těhotenství, při porodu a v šestinedělí různými způsoby. Vedu předporodní i poporodní setkávání formou podpůrných skupinek i různých kurzů, doprovázím ženy k porodům jako psychická i fyzická opora. V současné době se také v organizaci České duly věnuji vzdělávání nových i stávajících kolegyň jako manažerka kurzů i lektorka výcviku. Pořádám kurzy pro rodiče P.E.T. – Výchova bez poražených podle konceptu stejnojmenné knihy psychologa Thomase Gordona.

Naše děti nechodí do institucí. Dvě jsou v zapsané v individuálním vzdělávání v ZŠ a třetí nově v MŠ. Být se svými dětmi, to je ta nejlepší škola, jaká mě mohla potkat a téma učení a hlavně „učení se“ jde stále se mnou. Více o mě na: www.pocatkymaterstvi.cz