Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

blog

ilustrační - smějící se chlapec

V blogu si přečtete co si počít, pokud máte pětileté dítko a čeká vás povinný předškolní rok. Co už se o tom ví, co se naopak zatím neví a jaké je znění zákona. Nejčastější otázky a odpovědi pro vás připravila moje milá kolegyně Marta Bačovská, která se (nejen) této problematice věnuje. Koho zajímají zdroje a zkratky v textu použité, přeskočte na konec BLOGU. 

9 minut čtení a světlo vnikne do vaší informační temnoty :)

Jak to tedy všechno s povinným předškolním vzděláváním bude? Koho se přesně týká? Jak dlouho musí dítě ve školce pobývat? Jak má vypadat formulář žádosti o IV? A musím s dítětem do Pedagogicko-psychologické poradny? 

V současné době je kolem povinného předškolního vzdělávání řada otázek. Na mnoho z nich níže v textu najdete odpovědi. Na některé z nich zatím neznají odpověď ani samotné mateřské školy. Proto je nutné vycházet pouze z platné legislativy. Prováděcí a metodické materiály zatím nejsou dostupné ani samotným mateřským školám. 

V každém případě je třeba nevěnovat takovou pozornost zprávám typu "jedna paní povídala", i kdyby to byla  “dobře” informovaná paní a je nutné si uvědomit, že "co je psáno, to je dáno" a bohužel ani v tomto případě "neznalost zákona neomlouvá". Sledujte stránky MŠMT a se svými dotazy bombardujte ideálně přímo jejich úředníky. Co jste zjistili, nám  můžete napsat na email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

GARANCE AKTUALIZACE BLOGU:

Informace v BLOGu jsou pro vás klíčové a tak je nezbytné, abychom je pro vás zvládli aktualizovat. Proto jsme základní otázky, původně zveřejněné na této stránce, vložili do souboru, který si můžete stáhnout do svého počítače

Proč?

Protože ve chvíli, kdy pro vás údaje zaktualizujeme, například dle nově platné legislativy, díky informacím z naší praxe nebo ze zkušeností vás čtenářů, jsme schopni vás na toto upozornit e-mailem, který budeme mít v naší databázi díky stažení ebooku (až do vašeho případného odhlášení z databáze).

Takto jednoduše jsme schopni vám garantovat aktuálnost informací a vy se tak můžete spolehnout, že nic nepropásnete!

 

Základní otázky, které pro vás máme v eBooku volně ke stažení:

  1. Na koho se povinné předškolní vzdělávání vztahuje?
  2. Na koho se povinné předškolní vzdělávání nevztahuje?
  3. Jaký je rozsah povinného předškolního vzdělávání?
  4. Kdy, kde a jak máme své dítě do MŠ zapsat?
  5. Musím svoje dítě zapsat do spádové MŠ?
  6. Co znamená “jiný” způsob plnění povinného předškolního vzdělávání?
  7. Mohu si svobodně zvolit pro své dítě formu IV v povinném předškolním vzdělávání pouze na základně svého přání, mám na ně "nárok"?
  8. Kdy musím MŠ oznámit svůj záměr vzdělávat dítě formou IV v povinném předškolním vzdělávání?
  9. Jak má oznámení o IV vypadat?

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mne v bezpečí a já Ing. arch. Stanislava Kratochvílová je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním, potřebným pro zaslání eBooku a newsletterů ode mne ze vzdělávacích oblastí.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

 

A protože žádný učený z nebe nespadl, i tento blog může mít své mezery. Pokud nějakou nejasnost vidíte, písněte mi prosím na e-mail stana@ucitneboneucit.cz, nebo na FB stránce @ucitneboneucit.