Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

blog

ilustrační - kruh z rukou v trávě

Dne 10.6.2017 proběhlo v Brně první celo republikové setkání rodin vzdělávajících svoje děti doma v režimu individuálního vzdělávání. V Praze už podobná setkání probíhají několik let a to vždy některý z listopadových víkendů. Setkání jsou to vždy velmi podnětná a hlavně ozdravná - setkat se s lidmi na podobné vlně a vyměnit si svoje zkušenosti, nabýt nové informace a ochutnat napečené dobroty všech přítomných rodin vážně nemá chybu! A tak je bezva, že podobně můžeme ochutnávat jídlo i zkušenosti druhých i na Moravě :) 

9 minut čtení a příště jedete určitě s námi!

 

 

Jak se taková akce chystá?

Podobné akce domoškoláckých rodin jsou vždy organizovány nízkonákladově a z vlastních sil a zdrojů. Chce to partičku nadšenců, kteří věří, že se jim podaří v daném termínu sehnat:

  • osvíceného majitele dostatečně velikého a členitého prostoru, kde mohou probíhat přednášky, hraní dětí v bezpečném prostoru, povídání jednotlivců v útulných zákoutích, kafení v prostoru s kuchyňkou, místo pro recybazar domoškoláků a hlavně majitele s odvahou pustit tam dopředu neznámý počet rodin :)
  • prostor, kde může přespat dopředu neodhadnutelný počet lidí, kteří to mají daleko a musí dorazit den předem nebo chtějí jednoduše spojit akci s nějakým výletem
  • besedující a přednášející, kteří jsou z akce tak nadšeni, že přijedou ve svém volném čase a budou svoji účast považovat za čest a upřímně je to potěší :)
  • pevné nervy a přesvědčení, že TO má smysl  

Pokud jste nadšení, vnímáte, že TO má smysl, jste osvícený majitel prostoru, máte co předat rodinám domoškoláků a nebo pevné nervy, počítáme příští rok s vámi, ozvěte se! :)

lidé v posluchárně

Co bylo na programu?

Dopoledne jsme se seznámili s portfoliovým hodnocením a povídali si o tom, proč je považováno odborníky za nejefektivnější formu hodnocení dětí v individuálním vzdělávání. Ukázali jsme si, jak portfolio může vypadat, jak ho chystat, jakou roli mám v procesu hodnocení dítě a jakou rodič - vzdělavatel.

Dále byly na programu různé metody a náměty při výuce trivia v domácím vzdělávání. Krátce jsme se seznámili s rozdíly jednotlivých výukových metod výuky čtení, psaní a počítání včetně unschoolingu.

Odpoledne jsme hovořili o tom, jak s domácím vzděláváním začít (více info v článku na našem webu Kdy je správný čas podat žádost o individuální vzdělávání?) a část programu jsme věnovali i letošní novince - povinnému předškolnímu vzdělávání a možností absolvovat ho také v rámci IV (více info v článku na našem webu Povinný předškolní rok - nejčastější otázky a odpovědi)

Povzbudivé povídání o zkušenostech a zážitcích z domácího vzdělávání nás čekalo s Hanou Pinknerovou, která vzdělávala své dvě dcery v rámci IV již před několika lety a tak nám mohla přiblížit téma Co po domácí škole? Bylo to k něčemu i mě? Co já sama se sebou?

Závěrečná beseda po skončení všech bloků reflektovala získané poznatky, došlo na výměnu kontaktů, zodpovězení posledních dotazů a vzájemné ujištění, že se všichni těšíme zase na příště :)

muž s telefonem

Jaké jsou moje dojmy?

Nadšení. 

Setkala jsem se s lidmi, které už dlouho znám a seznámila s lidmi novými. Ochota a zájem organizátorů vás na takové akci vždy spolehlivě strhnou.  A tak pokud máte nějaké chmurné období, pochyby nad zvolenou domoškoláckou cestou, jste jednoduše unaveni, řešíte nějaký zádrhel, na takovém setkání se jistě během několika hodin “vyladíte”. 

Nevím, jak je to “tam nahoře” zařízeno, ale potkají se takoví lidé, kteří se mají potkat. Sežene takové pomůcky, které jste potřebovali. Slyšíte taková slova, která vám dodají sebedůvěru a nasajete takové informace, které jste potřebovali předat dál.

Vděčnost.

Další můj dojem je vděčnost za všechny, kteří jakkoliv přispěli svým dílem. Ale také za to, že takové akce se mohou konat. Že je možné za minimum nákladů a díky společné myšlence, která nás spojuje, vytvořit podobnou akci. Jednoduše - jaké si to uděláme, takové to budeme mít :)

posluchači v malém sálu

Co bychom chtěli slyšet a vidět příští rok?

Co se dělo letos jste si přečetli výše. Napište nám, pokud máte zajímavé tipy, jak společně strávit příští setkání Domoškoláků SOBě 2018 v Brně. Pod dojmy letošního roku vám to půjde hezky, určitě ještě vnímáte, co vás oslovilo a co byste vylepšili, koho byste rádi slyšeli.

Napište nám to sem:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Děkujeme!

Za Učit nebo neučit 

Stáňa

 

 

 

Pozor do 31.10.2021
ADVENTNÍ KALENDÁŘ
s příběhem
a
adventním tvořením
30% SLEVA s kódem ADVENT2021


Více ZDE

A protože žádný učený z nebe nespadl, i tento blog může mít své mezery. Pokud nějakou nejasnost vidíte, písněte mi prosím na e-mail stana@ucitneboneucit.cz, nebo na FB stránce @ucitneboneucit.