Učit nebo neučit?  

aneb současná vzdělávací scéna mýma očima

Pohybuji se s nadšením v oblasti domácího vzdělávání, soukromého, státního  a církevního školství, alternativního vyučování včetně unschoolingu téměř 20 let. Ráda nabyté informace a postřehy předám také vám.

blog

ilustrační - muž vede dítě

V BLOGu se dočtete, co vše potřebovala zařídit moje kamarádka Veronika a její muž k odkladu školní docházky dcerky. Buďte klidní, není toho naštěstí mnoho, žádost o odklad dítěte a dva posudky - první od školského poradenského zařízení a druhý od odborného lékaře nebo klinického psychologa.

9 minut čtení a budete chytřejší :)

Tak jako mnozí jsme se i já a můj muž dostali do situace, kdy jsme zvažovali odklad nástupu do školy pro naši dceru. Od myšlenky na odklad až k zařízení všech nutných doporučení uběhla celkem dlouhá doba.

Jedna věc je přemýšlet o tom, zda je váš potomek opravdu zralý nastoupit do školy a druhá dospět k rozhodnutí, že odklad je pro něj to nejlepší a projít všemi nezbytnostmi. Nebudu se v BLOGu věnovat tomu, co nás k rozhodnutí začít se zajímat o odklad vedlo, protože každé dítě je jiné. Mohu vás však provést tím, co je pro všechny žadatele o odklad stejné a čemu se zkrátka nevyhnou.

Co jsou školská poradenská zařízení?

Jako naprostý odkladový začátečník jsem se první informace dozvěděla spíše formou JéPéPé (jedna paní povídala) a to, že je třeba zajít na PéPéPé, nebo eSPéCé. Nepřipomíná vám to Tankový prapor? :)

Naštěstí Google je mocný a PéPéPé i eSPéCé mi byl schopný poměrně rychle rozkódovat. Takže pro ty, kteří tápou:

  • PPP je zkratka pro pedagogicko-psychologickou poradnu
  • SPC je zkratka pro speciálně pedagogické centrum

První posudek tedy potřebujete z jednoho z těchto školských poradenských zařízení. Má-li vaše dítě zdravotní nebo mentální postižení, případně poruchy komunikace, pak nejspíš zavítáte do speciálně pedagogického centra. V ostatních případech spíš navštívíte pedagogicko psychologickou poradnu.

ilustrační - kopretina

Jak je to s objednáním do školského poradenského zařízení?

Vlastní zkušenost mám pouze s PPP. Pokud byste čekali, že tam jednoduše zavoláte a za dva týdny máte termín, pak budete asi zklamaní. Objednací lhůty jsou několik týdnů, spíše měsíců. Lepší je zavolat si tam minimálně tři měsíce před tím, než termín chcete a potřebujete, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.

Vyjádření lékaře nebo psychologa k odkladu

V časové proluce, která vám vznikne díky dlouhé objednací době, můžete vyřídit druhé doporučení. O to je potřeba požádat odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Stačí doporučení praktického lékaře pro děti a dorost, ale samozřejmě záleží na tom, z jakého důvodu odklad žádáte. Stejně tak vám doporučení může dát například imunolog, nebo jiný odborný lékař, pokud je důvod odkladu spojený s jeho odborností.

Jak vypadá žádost o odklad povinné školní docházky?

Škola, na kterou zapisuji dceru, má připravený formulář ke stažení. V zákoně není přesné znění žádosti stanoveno. Některé školy (jako ta naše) mají vypracovaný formulář na svých stránkách. Každopádně, pokud tápete a nemáte možnost si formulář stáhnout ze stránek vaší preferované školy, můžete si vzorový formulář stáhnout pomocí následujícího formuláře.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mne v bezpečí a já Ing. arch. Stanislava Kratochvílová je budu na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním, potřebným pro zaslání eBooku a newsletterů ode mne ze vzdělávacích oblastí.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Termín podání žádosti o odklad

Termín podání žádosti mi je stále trochu záhadou. Na Portálu veřejné správy jsem se v článku Odklad povinné školní docházky (aktualizace 16. 10. 2015) dočetla, že termín podání žádosti je nejpozději do 31. 5. Na besedě o Úskalí vstupu dítěte do povinného základního vzdělávání nás upozorňovali, že některé školy chtějí žádost o odklad včetně přiložených doporučení již při zápisu, jiným to stačí v průběhu prázdnin. Vyplývá mi z toho jen to, že nejlepší bude, když se domluvíte přímo s ředitelem konkrétní školy. Zkrátka jako všude i zde je to zřejmě o lidech :)

Pokud vás zajímá více informací o PPP a SPC, doporučuji prostudovat následující odkazy: PPP:

Pozor nyní možnost zakoupit
UČENÍ S ROZÁRKOU
on-line
program
pro 1.až 3.třídu
ČASOVĚ OMEZENÝ NÁKUP


Více ZDE

A protože žádný učený z nebe nespadl, i tento blog může mít své mezery. Pokud nějakou nejasnost vidíte, písněte mi prosím na e-mail stana@ucitneboneucit.cz, nebo na FB stránce @ucitneboneucit.